I går kväll skrev städarna som är organiserade i Västerorts LS av SAC på ett avtal med den underleverantör som levererar städtjänster till anrika Berns salonger i Stockholm. Städarna hade tidigare jobbat utan ob-tillägg, semesterersättning och upprepade gånger fått lönen för sent utbetald eller inte alls.
– Alla tjänsterna blir nu fasta, de får semesterersättning och det blir en substantiell löneökning – lönen blir högre än kollektivavtalslönen. Och de ska alltid ha en ledig dag i veckan, säger Ruben Tastas-Duque, fackligt ombud för Västerorts LS.
Efter den blockad som Västerorts LS gjorde mot Berns i fredags morse agerade ledningen för Berns snabbt. De ställde ett ultimatum till sin underleverantör – lös konflikten eller sparkas ut.
– Berns är såklart rädda för sitt anseende. De vill inte bli ihopkopplade med att de har arbetare som jobbar under slavliknanade förhållanden, säger Ruben Tastas-Duque.
Utöver förbättrade anställningsförhållanden har städarna chansen att få ta över verksamheten själva i form av ett kooperativ. Västerorts LS har ställt kravet att Berns inte får anlita något annan städföretag om inte detta ger samma lön och anställningstrygghet till sina anställda som de som arbetar nu har.
Ruben Tastas-Duque tror att det mest realistiska alternativet för Berns är att köpa in städtjänsterna av ett kooperativ som inte har något vinstkrav och därmed kan betala de löner som nu ligger långt över branschsnittet.
– Vi har haft många små segrar tidigare, men det här är den första större segern som vi uppnått med vårt nya register. Dessutom kommer vi nu kunna använda detta som ett exempel på att våra metoder fungerar, säger Ruben Tastas-Duque.
Arbetaren