Tonläget mellan Elektrikerna och Energiföretagens arbetsgivarförening, EFA, är högt. Förhandlingarna om ett nytt kollektivavtal för de 1800 elektriker som jobbar inom kraftsverksområdet har gått i stå, och fackföreningen varslar nu om nya stridsåtgärder.
Sedan tidigare står 37 vattenkraftverk i landet stilla på grund av blockad av vissa arbetsmoment, och EFA:s vd Ulrika Egerlid Schotte anklagar Elektrikerna för att äventyra industrins återhämtning efter lågkonjunkturen.
– Jag tycker det att de hanterar konflikten oansvarigt, det är ansvarslöst att låta de här varslen träda i kraft, säger hon.
Elektrikerna kräver löneökningar på minst 2,6 procent på 12 månader, medan arbetsköparna i stället erbjuder 3,2 procent – vilket motsvara den lägre löneökning som IF Metall tecknade avtal om – på 22 månader.
Men Hans Andersson, ombud i Östergötland, menar att medbestämmandefrågor är viktigare än kronor och ören. Elektrikerna kräver att företrädesrätten till återanställning ska gälla, och vill även ha en begränsning av arbetsskyldigheten.
– Man blir ivägskickad från hemorten med traktamente. Där vill vi ha mer inflytande så att man ska kunna kombinera sitt yrke med familjeliv. Det är svårt om man har delad vårdnad, i dag måste man anpassa sig helt efter arbetsgivaren.
Hans Andersson tror att just maktfrågorna är de viktigaste även för arbetsköparna.
– Där har vi stött på patrull flera gånger, jag tror att det är en viktigare fråga för näringslivet än procentsatserna hit och dit. De kanske inte får så stora konsekvenser på vårt lilla avtalsområde, men man vill inte att det spiller över på andra avtalsområden som IF Metalls.
Ulrika Egerlid Schotte anser dock att frågan över huvud taget inte borde vara föremål för konflikt, utan lösas i samförstånd.
– Jag har förhandlat med Elektrikerna i över 25 år, det här har aldrig vid ett enda tillfälle varit ett problem, Det här är en fråga som är av gemensamt intresse för arbetsgivaren och arbetstagaren. Om arbetstagaren är missnöjd gör den inte heller ett bra jobb.
Elektrikerna avfärdar arbetsköparnas tal om att strejken äventyrar samhällsekonomin som smutskastning. Fackföreningen påpekar att elbolagen aldrig erbjöd subventionerade elpriser när industrin gick på knäna under den tuffaste lågkonjunkturen. Förbundet konstaterar också att EFA:s tre största medlemmar gjorde en vinst på över 60 miljarder kronor 2009, enligt Elektrikernas siffror, och att det skulle kosta en bråkdel av detta att tillmötesgå fackets lönekrav.
Det argumentet avfärdas dock bryskt av Ulrika Egerlid Schotte.
– Elektrikerförbundet är mycket konfliktbenäget förbund. Det resonemanget skulle innebära att de skulle sätta sina egna löner och det fungerar inte.
Fakta Elektrikerstrejken
14 personer är sedan i fredags uttagna i strejk vid Händelöverket
i Norrköping.
Den 3 maj går även de anställda vid Häradsbo transformatorstation ut i strejk. Två dagar senare träder en blockad av allt arbete inom kraftverksavtalets område på bolaget Fortum Distribution i kraft.
Sedan den 19 april strejkar elektriker vid godsmottagningen på Oskarshamns kärnkraftverk.
Vid denna tidnings pressläggning satt parterna i förhandlingar med varandra.
Arbetaren