HRF har varslat om strejk på en rad hotell i bland annat Stockholms innerstad fredagen den 8 juni. På måndagen varslades det om strejk på ytterligare 16 hotell i Stockholm, Malmö, Södertälje, Göteborg och Gävle den 14 juni om inte parterna kommer överens innan dess. Sammanlagt omfattar strejken 1 200 anställda på 27 arbetsplatser.
Inför strejken uppger dock flera förtroendevalda att de hotats av sina chefer.
De ska bland annat ha förbjudits att arbeta fackligt och att över huvud taget tala om facklig verksamhet på arbetstid. De anställda ska ha hotats med indragen semester och lönesänkningar om de deltar i strejken, och tillfälligt anställda har hotats med att inte få några fler arbetspass.
Enligt Malin Ackholt har HRF dokumenterat alla händelser och sitter nu i samtal om hur förbundet ska gå vidare med hoten.
– Vi har pratat med arbetsgivarorganisationen Visita. Och vi vet att det finns enskilda arbetsgivare som inte följer den modell vi har i Sverige för sådana här frågor. Det är oerhört allvarligt om arbetsgivare går på enskilda förtroendevalda på det här sättet, säger Malin Ackholt.
Arbetaren


