SAC kommer återigen att få en anställd generalsekretare i organisationen, enligt ett beslut under tisdagens kongressförhandlingar. Generalsekretaren, som inte kommer att ingå i arbetsutskottet, ska vara stationerad på SAC:s sekretariat i Stockholm och ha ett övergripande ansvar för administration och personal. Tanken är däremot inte att personen ska vara något ansikte utåt för organisationen.
– Att ha en generalsekretare som ansikte utåt tycker jag är förlegat för en organisation som SAC, menade Elisabeth Skoglund från CK:s arbetsutskott.
Debattörer fanns dock på båda sidor, där Lars Morin från Stockholms LS betonade att det finns en värld utanför SAC.
– Jag drömmer om en generalsekretare som kastar sig in i samhällsdebatten och till exempel för fram ett syndikalistiskt perspektiv på vad Fredrik Reinfeldt håller på med, sade Morin.
Kongressen avslog också centralkommitténs förslag om att avskaffa tjänsten som studieorganisatör. Tjänsteutrymmet, som i dag är på halvtid, kommer dessutom att fördubblas. Detta i linje med ett beslut att samtliga funktionärersuppdrag ska vara heltidstjänster, om inget annat kommit överens om mellan funktionären och AU.
Västerorts LS motionerade dessutom om att SAC skulle inrätta en halvtidstjänst som registersamordnare för hela landet. I dag är det framför allt Skärolmens LS och Västerorts LS som aktivt arbetar med registermetoden som ett medel för kontroll på arbetsplatserna, både vad gäller löner, arbetsförhållanden och förmedling av arbetskraft.
Flera ombud uttryckte sitt stöd för registermetoden.
– Det finns åtta restauranger och ett hotell som vi har har lyckats påtvinga registrets villkor, inklusive att de anställt de vi väljer. Nu kämpar vi vidare. Vi har ytterligare två hotell som vi kan ta kontrollen över, givet att alla som jobbar är syndikalister. Registerkampen borde vara på nationell nivå, därför behöver SAC investera resurser för att koordinera kampen, sade Maria América Aguilar Lima, från Västerorts LS.
– Jag menar att registret är SAC:s spjutspets i dag, sade Peter Jacobsson från Malmö LS.
Samtidigt menade flera ombud att så länge inte fler LS aktivt tillämpar registermetoden finns inget behov av en nationell samordnare och motionen avslogs.
Arbetaren