Den amerikanska olje- och gaskoncernen Exxon Mobil har genomfört provborrningar utanför Guyanas kust och uppger att landets kustvatten kan innehålla årtiondenas största olje- och naturgasfyndigheter. Experter uppger att det kan handla om 1,4 miljarder fat olja och blandad naturgas på enbart en av fyndplatserna.
Men Al Binger, tillförordnad chef för det karibiska centret för förnyelsebar energi och energieffektivitet, CCREE, påminner om att Guyana tillhör alliansen för små östater, AOSIS, som kämpar för att begränsa den globala temperaturökningen till högst 1,5 grader Celsius, i enlighet med Parisavtalet.
– Jag vet inte hur mycket olja Guyana kommer att kunna sälja eftersom landet samtidigt försöker uppfylla sitt klimatlöfte om att minska sitt bidrag till den globala uppvärmningen och begränsa temperaturökningen till 1,5 grader, säger Al Binger.
Huruvida länder uppfyller sina klimatlöften kommer att vara avgörande för om det kommer att vara möjligt att uppnå Parisavtalets långsiktiga mål som världens länder kom överens om i december 2015. Enligt Parisavtalet ska den globala temperaturökningen hållas väl under 2 grader samtidigt som strävan ska vara att begränsa temperaturökningen till 1,5 grader och nettoutsläppen ska vara noll under andra delen av århundradet.
Alliansen för små östater, AOSIS, har slagordet “1,5 grader för att överleva” och uppger att om detta överskrids så kommer många utsatta små östater att drabbas hårt. Redan nu, med en genomsnittlig temperaturökning på mindre än en grad, har små önationer drabbats av kusterosion, saltvatteninträngning, förstörelse av den marina miljön och kraftfulla tropiska stormar.
Forskning som har granskats av FN:s klimatpanel IPCC visar att det är ekonomiskt genomförbart att begränsa den globala temperaturökningen till under 1,5 grader Celsius till år 2100.
Al Binger uppger att för att kunna begränsa den globala temperaturökningen till 1,5 grader Celsius till år 2100 krävs att de globala utsläppen av växthusgaser minskar med 70 till 90 procent till 2050 i förhållande till 2010 års nivåer. Det är betydligt mer än minskningen på 40 till 70 procent till 2050 för att begränsa temperaturökningen till 2 grader Celsius.
I november 2009 slöt Guyana och Norge ett avtal enligt den så kallade REDD-mekanismen, som utarbetats av FN-organen FAO, Unep och UNDP, där Guyana förband sig att bevara sin skog och hålla takten i avverkningen på en mycket låg nivå, mot att Norge gav en kompensation på 250 miljoner dollar.
Guyana är samtidigt ett av de fattigaste länderna i regionen. Landet förlitar sig på produktionen av olja som beräknas komma igång år 2020 för att få ekonomin på fötter. Fyndigheterna beräknas uppgå till fyra miljarder fat olja, vilket kan motsvara mer än 200 miljarder dollar i intäkter.
– Det kommer fler rapporter om att vi inte kan släppa ut mycket kolväten så det som finns där nere måste stanna där om vi inte vill använda det för att göra saker som plast och kemikalier, säger Al Binger.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Vi har bytt prenumerationssystem till Preno, därför måste du uppdatera ditt lösenord för att kunna logga in (det går bra att välja samma igen). Det är bara att mejla till [email protected] om du har några frågor!
Eller teckna en prenumeration
Om du vill stödja Arbetaren och dessutom direkt få tillgång till denna artikel och mycket mer kan du teckna en prenumeration här nedan:
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.