Sänkta skatter, utvidgade RUT-avdrag, ändringar i LAS, språkkrav för medborgarskap och fri hyressättning vid nybyggnation. Det är bara några av de 73 punkter i uppgörelsen mellan Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Liberalerna och Centerpartiet som slöts i slutet av förra veckan.
Det tycks viktigare ha en socialdemokratisk statsminister än något annat.
Anna Herdy, chefredaktör Flamman
Oavsett hur den kommande regeringen kommer att se ut tycks många bedömare överens om att Socialdemokraterna efter valet gjort en historisk högersväng.
– Det tycks viktigare ha en socialdemokratisk statsminister än något annat, det är så de ser på politik, säger Anna Herdy som är chefredaktör för den oberoende socialistiska tidningen Flamman till Arbetaren.
Hon kallar de 73 punkterna för en Macron-överenskommelse och menar att det är de marknadsliberala krafterna som nu tagit över partiet.
– Överenskommelsen är dålig på alla sätt och vis, inte minst med den kraftiga högersvängen inom socialförsäkringssystemet med bland annat förändrad a-kassa.
Enligt Anna Herdy kan mycket av den kommande socialdemokratiska politiken komma att avgöras på partiets kongress senare i vår. Det finns, trots högersvängen, fortfarande gräsrötter till vänster inom partiet som ilsknat till och är motståndare till flera av de förslag som godkänts i samarbete med de tidigare Allianspartierna Centern och Liberalerna.
– Frågan är ju om det här var det sista hugget i ryggen på de vänstersossar som fortfarande finns eller om de nu kommer att resa sig och bli fler, säger Anna Herdy.
Bland annat ska fri hyressättning vid nybyggnation införas. Hyran inom dessa bestånd sätts efter en inledande period enligt en tariff grundad på jämförbara nybyggda objekt med en gradvis anpassning.
Efter utredning beräknas lagstiftning vara på plats 1 juli 2021.
En av de punkter som tycks reta rödgröna väljare är frågan om fri hyressättning vid nybyggnation. I en upprörd debattartikel skriver Hyresgästföreningens ordförande Marie Linder att förslaget riskerar att äventyra tryggheten för tre miljoner människor som bor i hyresrätt.
– Det här är väldigt dramatiska förslag och vi är väldigt oroliga för dess följder, säger Erik Elmgren som är förhandlingschef på Hyresgästföreningen.
Han kallar förslaget för verklighetsfrämmande och säger att det mycket väl kan vara början på en helt avreglerad hyresmarknad.
– Det här syftar till att minska hyresgästernas inflytande till förmån för fastighetsägarna och kommer att drabba väldigt många som inte kan flytta hemifrån eller som riskerar att få sina hyror kraftigt höjda. Går det igenom måste vi genast börja mobilisera våra medlemmar ute i landet, säger Erik Elmgren.
Det här syftar till att minska hyresgästernas inflytande till förmån för fastighetsägarna.
Erik Elmgren, förhandlingschef på Hyresgästföreningen
Under måndagseftermiddagen meddelade Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt att de vill förhandla med Socialdemokraterna om den kommande politiken. Han sade att de hellre vill se Stefan Löfven som statsminister än Ulf Kristersson.
Efteråt uttalade sig talmannen och sade att han skjuter statsministeromröstningen till på fredag.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Vi har bytt prenumerationssystem till Preno, därför måste du uppdatera ditt lösenord för att kunna logga in (det går bra att välja samma igen). Det är bara att mejla till [email protected] om du har några frågor!
Eller teckna en prenumeration
Om du vill stödja Arbetaren och dessutom direkt få tillgång till denna artikel och mycket mer kan du teckna en prenumeration här nedan:
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.
2 nr digtalt varje vecka och 10 papperstidningar per år.